Теоретико-методологічні проблеми дослідження феномена професійної ідентичності в психології
DOI:
https://doi.org/10.18524/2304-1609.2009.17.136079Анотація
У статті проводиться аналіз підходів до розуміння феномену професійної ідентичності. В сучасних дослідженнях звернення до проблеми професійної ідентичності обумовлене декількома причинами. По-перше, “професійна свідомість є найважливішим регулювальником праці і побудови професійних життєвих шляхів”. По-друге, одне із завдань організаційної психології — це “осмислення значущості індивідуальне — психологічних і особових факторів, що визначають відношення трудящого до своєї роботи і особливості групових взаємодій”. По-третє, “багатоваріантність відношення до професійної діяльності, постійний технологічний розвиток самих професій визначає постійну актуальність професійного визначення протягом усього професійного шляху”. Для цілковитого дослідження проблеми професійної ідентичності потрібно розуміти, яке місце займає це явище в спільній ідентифікаційній структурі особистості, а також її роль в професійному і соціальному самовизначенні особистості. Проте сама ідентичність визначається не однозначно і досліджується з різних позицій. Так для західних теорій професійного розвитку характерне звернення до поняття Я-концеп-циі, в структурі якої виділяється така характеристика як відчуття людиною компетентності, власній ефективності і особистій впливовості, тобто відчуття влади над навколишньою дійсністю, що забезпечує психологічну стабільність людини. Для вітчизняної психології характерніше обговорення професійного розвитку в координатах відповідальності за розвиток професійних ситуацій і стосунків, за свої професійні дії і основний упор в дослідженнях робився на розробку поняття “самовизначення”, на дослідження самосвідомості і самовідношення. Підсумковуючи ми відзначаємо, що професійна ідентичність є актуальною в науковому і практичному плані предметом сучасних психологічних дослідженнь.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Правовласниками опублікованого матеріалу являються авторський колектив та засновник журналу на умовах, що визначаються видавничою угодою, що укладається між редакційною колегією та авторами публікацій. Ніяка частина опублікованого матеріалу не може бути відтворена без попереднього повідомлення та дозволу автора.
Публікація праць в Журналі здійснюється на некомерційній основі.
Після публікації автор має право опублікувати свою роботу в будь-якому іншому засобі масової інформації без дозволу редакції журналу, без посилання на журнал, але з повідомленням редакційної колегії журналу про публікацію своєї роботи в іншому засобі масової інформації.
Редакція має право віддати роботу автора на публікацію до іншого засобу масової інформації, але з дозволу автору.
Положення про конфіденційність
Імена та електронні адреси, які вказуються користувачами сайту цього журналу, будуть використовуватись виключно для виконання внутрішніх технічних завдань цього журналу; вони не будуть поширюватись та передаватись стороннім особам.