СУБ’ЄКТНИЙ ПІДХІД ДО АНАЛІЗУ ФЕНОМЕНА ГРУПОВОГО СУБ’ЄКТА АКТИВНОСТІ У РАМКАХ МЕТОДОЛОГІЇ ТЕОРІЇ СИСТЕМ, ЯКІ САМОРОЗВИВАЮТЬСЯ
DOI:
https://doi.org/10.18524/2304-1609.2014.3(33).135233Ключові слова:
груповий суб’єкт, суб’єктність, система, системоутворюючий фактор, несвідомеАнотація
У статті розглядаються методологічні підстави дослідження феномена группового суб’єкта на підгрунтті системного підходу, де досліджується його здатність до саморозвитку як відкритої системи. У статті піднімаються питання про співвідношення людини як суб’єкта і групи як суб’єкта активності, аналізуються категорії ідентичності, виявляються розходження ідентичності індивідуального і группового суб’єктів, розглядається феномен суб’єктності. На підставі аналізу існуючих досліджень доводиться евристична цінність суб’єктного та системного підходів для дослідження групового суб’єкта. Виділяються рівні для аналізу феномена группового суб’єкта, враховуються неусвідомлювані аспекти внутрішньогрупової динаміки і несвідомі мотиви членів групи, а також і їх вплив на нормальний чи патологічний розвиток групи як групового суб’єкта. Проведене дослідження закладає основу для створення психологічного інструментарію для дослідження порушень функціонування групи як групового суб’єкта.Посилання
Gajdar K. M. Fenomen identichnosti gruppovogo sub’ekta / K. M. Gajdar // Vestnik TGPU. — 2009. — Vyp. 11 (89). — S. 148–154
Gajdar K. M. Social’no-psihologicheskaja koncepcija gruppovogo sub’ekta / K. M. Gajdar. — Voronezh: Izd-vo Voronezh. un-ta, 2013. — 396 s.
Kimberg A. N. Sub’ekt, sub’ektnost’ i svjazannye s nimi fenomeny // Lichnost’ i bytie: sub’ektnyj podhod (k 80-letiju so dnja rozhdenija A. V. Brushlinskogo): Mat. VI Vserossijskoj nauch.-prakt. konf. 25–26 oktjabrja 2013. — Krasnodar, 2013. — S. 17–22.
Sergienko E. A. Sistemno-sub’ektnyj podhod: obosnovanie i perspektiva / E. A. Sergienko // Psihologicheskij zhurnal. — 2011. — № 1. — S. 120–132.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Правовласниками опублікованого матеріалу являються авторський колектив та засновник журналу на умовах, що визначаються видавничою угодою, що укладається між редакційною колегією та авторами публікацій. Ніяка частина опублікованого матеріалу не може бути відтворена без попереднього повідомлення та дозволу автора.
Публікація праць в Журналі здійснюється на некомерційній основі.
Після публікації автор має право опублікувати свою роботу в будь-якому іншому засобі масової інформації без дозволу редакції журналу, без посилання на журнал, але з повідомленням редакційної колегії журналу про публікацію своєї роботи в іншому засобі масової інформації.
Редакція має право віддати роботу автора на публікацію до іншого засобу масової інформації, але з дозволу автору.
Положення про конфіденційність
Імена та електронні адреси, які вказуються користувачами сайту цього журналу, будуть використовуватись виключно для виконання внутрішніх технічних завдань цього журналу; вони не будуть поширюватись та передаватись стороннім особам.