РЕАБІЛІТАЦІЯ ЗАСОБАМИ ІНКЛЮЗИВНОГО ТУРИЗМУ: ПСИХОЛОГІЧНИЙ АСПЕКТ
DOI:
https://doi.org/10.18524/2707-0409.2021.1(53).241362Ключові слова:
реабілітація, тренінгова програма, інклюзивний туризм, особи з інвалідністюАнотація
У статті розглянуто комплексне питання психологічної реабілітації засобами інклюзивного туризму. Проаналізовано поняття інклюзивного туризму та зроблений огляд літератури з даного питання. Під час дослідження нами використані теоретичні методи, серед яких аналіз, синтез, порівняння та емпіричне дослідження. Для визначення рівня самооцінки та адаптації осіб з інвалідністю було використано методику дослідження соціально-психологічної адаптації К. Роджерса — Р. Даймонда, методику «Оцінка рівня комунікабельності» Ряховського, методику САН (самопочуття, активність, настрій). За результатами дослідження виявлено, що основна частина осіб з інвалідністю, які здобувають освіту у ЗВО, мають адекватний рівень адаптації, добре розуміють що все залежить від них, та на передній план ставлять свою особистість, а не прояви інвалідності. На жаль, близько 15–20 % мають проблеми зі самосприйняттям та рівнем адаптації. Для корекції негативних проявів розроблено тренінгову програму.
Посилання
Бєлоусова Н. В. Теоретичні аспекти розвитку інклюзивного реабілітаційно-соціального туризму в Україні / Н. В. Бєлоусова // Наукові записки СумДПУ імені А. С. Макаренка. Географічні науки : збірник наукових праць / Міністерство освіти і науки України, Сумський державний педагогічний університет імені А. С. Макаренка ; Українське географічне товариство, Сумський відділ ; редкол.: Б. М. Нешатаєв (гол. ред.), А. О. Корнус та ін. — Суми, 2018. — Вип. 9. — С. 205–212.
Дишко О. Л. Особливості інклюзивного туризму як виду реабілітації студентів з інвалідністю [Електронний ресурс] / О. Л. Дишко // Сучасні питання фізичної реабілітації, рекреації та фізичного виховання різних груп населення. — 2019. — Режим доступу: http://journals.uran.ua/frir_journal/article/view/193719
Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні: Закон України [Електронний ресурс] // Верховна Рада України. — 2006. — Режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2961–15#Text
Інклюзивний туризм як вид реабілітації: сучасні потреби інвалідів / [Л. Ю. Науменко, В. В. Лепський, С. В. Макаренко та ін.]. // Український вісник медико-соціальної експертизи. — 2015. — № 2. — С. 23–26..
Кравченко О. О. Нормативно-правові засади впровадження інклюзивного туризму як засобу реабілітації дітей та молоді з особливими освітніми потребами / О. О. Кравченко // Збірник наукових праць Національної академії Державної прикордонної служби України Серія: Педагогічні науки. — 2020. — № 1. — С. 128–147.
Кравченко О. Підготовка майбутніх соціальних працівників до надання соціальних послуг видами інклюзивного туризму / О. Кравченко, Н. Коляда, С. Каштан // Теоретичні і прикладні напрямки розвитку туризму та рекреації в регіонах України: матеріали V Міжнародної науково-практичної конференції: збірник наукових праць. —Кропивницький — Л? НАУ 2019, 2019.
Національна асамблея людей з інвалідністю [Електронний ресурс]. — Режим доступу: https://naiu.org.ua
Про схвалення Національної стратегії із створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року: Розпорядження КМУ [Електронний ресурс] // Верховна Рада України. — 2021. — Режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/366–2021-р#Text
Слатвінська Л. А. Перспективи розвитку інклюзивного туризму в Україні [Електронний ресурс] / Л. А. Слатвінська // Державне управління: удосконалення та розвиток. — 2020. — Режим доступу: http://www.dy.nayka.com.ua/?op=1&z=1684
Тренінги з лідерства [Електронний ресурс]. — Режим доступу: http://cpls.kubg.edu.ua/sluzhinnia/treninhy-z-liderstva.html
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Attribution-NonCommercial 4.0 International (CC BY-NC 4.0).
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) роботи, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).