ОСОБЛИВОСТІ ЕКСПЕРТНОГО ДОСЛІДЖЕННЯ АФЕКТИВНОЇ СФЕРИ ОСОБИСТОСТІ
DOI:
https://doi.org/10.18524/2707-0409.2021.1(53).241354Ключові слова:
судово-психологічна експертиза, афект, афективна сфера, напруження, психічна активація, дискомфортАнотація
Судово-психологічна експертиза як особлива процесуальна дія, чітко регламентована законом, основною метою має отримання висновку експерта. Інтерес правоохоронних органів до судово-психологічної експертизи психологічного стану людини в момент скоєння злочину викликаний тим, що більшість тяжких злочинів скоюються у стані сильного душевного хвилювання, інколи викликаного неправомірними діями потерпілого. Особливого значення набуває психологічний аналіз психофізіологічного стану підекспертного, оскільки експертиза станів афекту та усі пов’язані з нею процесуальні дії є надзвичайно складними. До числа таких станів можуть бути віднесені соматичні захворювання, нервові хвороби; безсоння, хронічна психічна напруженість (стрес); алкогольне сп’яніння та ін. У статті представлено результати емпіричного дослідження окремих складових афективної сфери особистості, які впливають на викривлення поведінкових реакцій, критичність та толерантність ставлення до оточуючих в емоційно значущих ситуаціях.
Посилання
Васильев И. А. Емоции и мышление/ И. А. Васильев, В. Л. Поплужный, О. К. Тихомиров — М.: Наука, 2014. — 192 с.
Кириленко Т. С. Психологія: емоційна сфера особистості / Т. С. Кириленко. — К.: Либідь, 2017. — 254 с.
Лейтес Н. С. Способности и одаренность в детские годы/ Н. С. Лейтес. — М.: Знание, 2012. — 80 с.
Наенко Н. И. Психологическая напряженность/ Н. И. Наенко. — М.: Педагогика, 2014. — 112 с.
Основы психологической диагностики / [под ред. К. М. Гуревича, М. К. Акимовой]. — М.: Наука, 2013. — 392 с.
Рейковский Я. Экспериментальная психология эмоций/Я. Рейковский; [пер. с польск. В. К. Вилюнаса; общ.ред. О. В. Овчинникова]. — М.: Про-гресс, 2011. — 392 с.
Рубинштейн С. Л. Основы общей психологии: в 2 т / С. Л. Рубинштейн. — М.: Педагогика, 1989. — Т. 2. — 328 с.
Arnold M. B. Emotion and personality. Vol.2: Neurological and phisiologikal aspects. — New York: Columbia University Press, 1960.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Attribution-NonCommercial 4.0 International (CC BY-NC 4.0).
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) роботи, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).