ПОСТНЕКЛАССИЧНА МОДЕЛЬ САМОРЕАЛІЗАЦІЇ НАУКОВЦЯ-МЕДИКА
DOI:
https://doi.org/10.18524/2304-1609.2017.2(44).135365Ключові слова:
самореалізація, самоорганізація, психологічний резерв, особистість дослідника, відкрита нелінійна система/середовищеАнотація
У статті представлені результати емпіричного дослідження психологічного резерву самореалізації вченого-медика. Була запропонована трьохфакторна модель самореалізації особистості вченого-медика, загальна спрямованість характеристик 1-го фактора якої дозволяє говорити про узгодженість процесів творення і руйнування, тенденцій до розширення і / або звуження психологічного простору особистості дослідника, що визначають рівень / тип самореалізації; загальна спрямованість характеристик 2-го фактора дозволяє говорити про єдиний патерн властивостей, які характеризують «відкритість» особистості в просторово-часовому і функціональному планах ( «свобода для ...» — «свобода від ...») як про цільову детермінанту самореалізації особистості дослідника; а загальна спрямованість характеристик 3-го фактора дозволяє говорити про узгодженість тенденцій до збереження і зміни як про циклічну детермінацію даного процесу. В якості індикаторів психологічного резерву самореалізації особистості дослідника як відкритої нелінійної системи/середовища було розглянуто: фазу (самоактуалізізація — криза), форму (професійне самовизначення — прагнення до свободи і незалежності) і стадію (самоприйняття і синергічність — самозміна і сензитивність), розглядаючи досліджуваний процес в контексті динамічної гармонії кумулятивних і дисипативних процесів, конструктивних і деструктивних трансформацій, що визначають масштаб, інтенсивність і спрямованість активності вченого-медика в певних і/або невизначених умовах науково-дослідницької діяльності: стійкість, самосприйняття і самоствердження особистості дослідника в професійній діяльності, «ускладнення» її системної організації і коеволюція і/або нестійкість і біфуркації, «звуження» психологічного простору і самозмінювання. При цьому показниками психологічного резерву особистості вченого-медика були визначені: спрямованість особистості дослідника інформаційних ресурсів, її соціально-психологічну зрілість та відкритість новому досвіду і готовність до змін, що впливають на тип і стратегії самореалізації взагалі.Посилання
Vlasenko,Yu.A. (1998). Psihologicheskayafenomenologiyainnovatsionnogopotentsialalichnosti [Psychological phenomenology of innovative potential of the personality].Naukaiosvita — Science and education, 4–5, 41–45. [inRussian].
NikiforovG.S. (Ed.) (2007).Diagnostikazdorovya.Psihologicheskiypraktikum[Diagnostics of health. Psychological practicum]. Saint Petersburg: Rech[in Russian].
Yeliseyev, O.P. (2004).Praktikumpopsihologiilichnosti [Practicum on Psychology of Personality].Saint Petersburg: Piter[in Russian].
Ilyin E. P. (2008).Differentsialnayapsihologiyaprofessionalnoydeyatelnosti [Differential psychology of professional activity]. Saint Petersburg: Piter[in Russian].
StolyarenkoL.D.(Ed.) (2003).Osnovyipsihodiagnostiki: Praktikum [Basics of Psycho-diagnostics: Practicum]. Rostov on Don: Feniks[in Russian].
Sannikova, O.P., &Kuznetsova,O.V.(2009).Adaptivnostlichnosti: [Adaptability of personality]. Odessa: N. P. Cherkasov [in Russian].
Sobchik L. N. (2003).Psihologiyaindividualnosti.Teoriyaipraktikapsihodiagnostiki[Psychology of personality.Theory and practice of psychodiagnostics]. Saint Petersburg: Rech [in Russian].
Sonin V. A. (2004).Psihodiagnosticheskoepoznanieprofessionalnoydeyatelnosti[Psychodiagnos tic knowledge of professional activity].Saint Petersburg: Rech[in Russian].
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Правовласниками опублікованого матеріалу являються авторський колектив та засновник журналу на умовах, що визначаються видавничою угодою, що укладається між редакційною колегією та авторами публікацій. Ніяка частина опублікованого матеріалу не може бути відтворена без попереднього повідомлення та дозволу автора.
Публікація праць в Журналі здійснюється на некомерційній основі.
Після публікації автор має право опублікувати свою роботу в будь-якому іншому засобі масової інформації без дозволу редакції журналу, без посилання на журнал, але з повідомленням редакційної колегії журналу про публікацію своєї роботи в іншому засобі масової інформації.
Редакція має право віддати роботу автора на публікацію до іншого засобу масової інформації, але з дозволу автору.
Положення про конфіденційність
Імена та електронні адреси, які вказуються користувачами сайту цього журналу, будуть використовуватись виключно для виконання внутрішніх технічних завдань цього журналу; вони не будуть поширюватись та передаватись стороннім особам.